Stop krivotvorinama

Gospodarski značaj

Inovativnost i kreativnost potpomognuti stvaranjem i distribucijom intelektualnog vlasništva danas su ključni pokretač razvoja i ekonomskog rasta u svijetu.
Krivotvorenje i piratstvo predmeta zaštite pravom intelektualnog vlasništva globalni je problem, koji može imati negativne učinke na zdravlje i sigurnost građana, na usjeve i okoliš, prijetnja je razvoju gospodarstva, uzrokuje gubitke radnih mjesta i narušava uspostavljeni sustav zaštite intelektualnog vlasništva te pošteno tržišno natjecanje. Važno je znati da su ove povrede često rezultat izvršenja kaznenih djela, a značajan dio krivotvorenih proizvoda potječe iz zemalja izvan Europske unije.

Industrije koje se intenzivno koriste intelektualnim vlasništvom imaju važnu ulogu u gospodarstvu Europske unije (EU) s obzirom na njihov doprinos od 47 % u ukupnom BDP-u EU-a i od gotovo 40 % u ukupnom zapošljavanju. Zaštitom i učinkovitom provedbom prava intelektualnog vlasništva postiže se povećanje gospodarske aktivnosti, ulaganja, zapošljavanja i produktivnosti, među ostalim i za mala i srednja poduzeća.

Iz nedavno provedenih istraživanja proizlazi da je tijekom 2022. godine u EU oduzeto približno 86 milijuna krivotvorenih proizvoda, ukupne procijenjene vrijednosti veće od 2 milijarde eura. Procjenjuje se da nezakonita trgovina krivotvorenom robom predstavlja 5,8 % trgovine u EU.
U 2023. godini, slijedom carinskog nadzora nad uvozom robe u Hrvatsku, zaustavljeno je i uništeno ukupno  246.452 komada krivotvorenih proizvoda, ukupne maloprodajne vrijednosti  4.254.608,65 eura, dok je na unutarnjem tržištu, temeljem provedenog nadzora nad povredama propisa iz područja intelektualnog vlasništva, privremeno oduzeto proizvoda u ukupnoj vrijednosti od  526.895,11 eura, što ukazuje na to da je globalni problem krivotvorenja i piratstva prisutan i u Hrvatskoj i odražava se negativno i na razvoj domaćeg gospodarstva. Detaljniji podaci dostupni su u Godišnjem statističkom izvješću o povredama prava intelektualnog vlasništva.

U Hrvatskoj, industrije utemeljene na autorskom pravu i srodnim pravima također trpe štetu od neovlaštenih korištenja predmeta zaštite, posebice od IPTV piratstva (IPTV- Internet Protocol Television), neovlaštenog dijeljenja datoteka velikih razmjera koje sadrže autorski zaštićeni sadržaj (peer-to-peer mreže) i drugih povreda, o čemu govore i rezultati provedenih koordiniranih akcija tijekom 2024. godine u kojima su sudjelovale i nadležne hrvatske institucije.

 

 

 

Ispiši stranicu